Diyet

Buse Terim Diyet Listesi

Fatih Terim’in kızı Buse Terim, geçtiğimiz yılın Eylül ayına kadar sürekli kilolarıyla gündemde yer alıyordu. Art arda iki hamilelik geçiren Terim, bu süreçte aldığı kilolarla dikkat çekiyordu. Özellikle sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar, acımasızca eleştiriliyordu. Aldığı kilolarla uzun bir süre gündemde kalan Buse Terim, radikal bir karar alarak kilo vermeye başladı. Kısa sürede fazla kilolarından kurtulan Terim, bu seferde yaptığı diyetler konusunda gündem olmaya devam ediyor.

2 Hafta Bootcamp Uyguladı

Kızı Naz’ı da büyüttükten sonra kilo verme kararı alan Buse Terim, ilk olarak bootcamp uyguladı. 2 hafta boyunca süren kamp, paketli beslenme ile desteklendi. Profesyonel bir yardım alarak kilo vermeye başlayan Terim, haftada 6 gün de cardio yaparak kaslarını güçlendirdi. Böylece kilo verirken vücudunun şeklini de korumayı başardı. Bu süreci tamamladıktan sonra kilo vermeye kendi kendine devam etmek isteyen Terim, aralıklı oruç diyetine başladı.

Aralıklı Oruç Nedir?

1940’lı yıllarda temeli atılan aralıklı oruç, fasting olarak da biliniyor. Son iki üç yılda popüler olan diyet sayesinde fazla kilolardan kurtulan birçok insan var. Aralıklı oruç bir beslenme düzenidir. Belirli bir listesi ya da kısıtlaması yoktur. Bu da kişiyi diyet psikolojisinden uzaklaştırıp, stres olmadan kilo vermeye teşvik ediyor. Buse Terim’de 2019’un son aylarında başladığı bu diyeti günümüzde de hala devam ettiriyor. Yaptığı açıklamalara göre daha önce uyguladığı diyetlerden çok daha rahat olduğu anlaşılıyor. Uygulanabilir bir diyet olan aralıklı orucun, spor ve egzersizlerle desteklenmesi halinde sonuç vermemesi mümkün değil. Çünkü alınan kalori ile verilen kalorinin dengesi sağlanıyor. Tabii ki sağlıklı ve hafif gıdalarla beslenmek önemli.

Buse Terim Aralıklı Oruç Diyeti

Buse Terim, aralıklı oruç diyetinde günü iki bölüme ayırıyor. 16 saatlik bölümünde sadece su, yeşilçay ve düşük kalorili sebze detoks suları tüketirken, 8 saatlik bölümde ise yemek yiyor. Ortalama iki öğüne denk gelen bu 8 saatte dilediğini yiyebiliyor. İlk öğünde haşlama yumurta veya omlet gibi kahvaltı ağırlıklı beslenirken ikinci öğünde sebze ve protein ağırlıklı besleniyor. Tüketilen gıdaların miktarı önemli değil. Fakat aşırı kiloları olan kişilerin bu süreçte dikkatli beslenmesi gerekiyor. Örneğin 8 saatlik yemek yeme sürecinde karbonhidrat ağırlıklı ya da kızartma türleri yoğun bir şekilde tüketilirse, 16 saatlik açlıkta harcanan kalori yeterli gelmeyecektir. Bu yüzden ölçülü ve sağlıklı beslenmekte yarar var.

Spor ve Egzersiz

Her diyet programında olduğu gibi Buse Terim’in de kilo verme sürecinde spor geniş yer kaplıyor. Özellikle yurtdışına tatile gittiği zaman bile sporu bırakmadığının altını çiziyor.

Diyet süresince yaptığı sporlar şu şekilde;

Kekreyemiş Tozu
  • Cardio
  • Box antrenmanı
  • Yürüyüş
  • İp atlama
  • İnterval

Bu süreçte spor yapmanın önemi büyük. Özellikle kas kaybını önlemek ve vücudu toparlamak için spor yapmak şart gibi görünüyor.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.7 / 5. Toplam oy sayısı: 169

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı