Doğal Takviyeler

Brezilya Cevizi ve Sağlınıza Mucizevi Faydaları

Brezilya cevizi, adının tersine sadece Brezilya’da yetişmiyor. Peru ve Bolivya başta olmak üzere sadece Amazon ormanlarında bulunabilen çok özel bir ceviz türü. Yapılan araştırmalara göre dünya üzerindeki en fazla selenyum içeren besin diyebiliriz. İçerisinde bulunan selenyum seviyesine en yakın besinler sırasıyla istiridye ve ton balığı olarak gözüküyor. Brezilya cevizi içerisinde bu besinlerin neredeyse 15 katı kadar selenyum barındırıyor.

Brezilya Cevizi Nedir?

Brezilya cevizi, son dönemde adını sıkça duyduğumuz bir besin haline geldi. Ancak bu cevizi biz ne kadar tanıyoruz? Latince adı “Bertholletia excelsa” olarak bilinen bu besin, Güney Amerika’nın Amazon bölgelerinde yaklaşık 50 metre uzunluğundaki ağaçlarda yetişiyor. Adı Brezilya cevizi olmasına rağmen, ürünü en çok ihraç eden ülke Bolivya olarak gözüküyor.

Cevizin besin değerlerine baktığımızda %14’ü protein, %12’si karbonhidrat ve %66’sı yağ olarak gözüküyor. 100 gram Brezilya cevizi toplamda 656 kalori. Eğer düzgün bir beslenme programınız varsa gün içerisinde ufak atıştırmalık olarak tercih edebileceğiniz mükemmel bir vitamin ve mineral deposu diyebiliriz.

İçeriğinde bulunan selenyum değeri o kadar fazla ki, yalnızca bir tane yenilmesi durumunda bile günlük selenyum ihtiyacınızı karşılayabiliyorsunuz. Selenyum eksikliği, tiroit hastalığına sebep olabiliyor. Başlangıçta, selenyum eksikliğinden dolayı vücutta bulunan bakteri ve virüsleri tiroit bezlerine gönderilir. Bu hastalığa da haşimato hastalığı deniliyor. Yeterli miktarda selenyum tüketerek bu hastalıkların önüne geçebiliyorsunuz. Brezilya cevizi bunun dışında kanser, kalp krizi, bağışıklık sisteminde bozukluk gibi rahatsızlıkları da engellemeye yardımcı bir besindir.

Brezilya Cevizinin Faydaları

Brezilca cevizinin faydaları saymakla bitmiyor. Bu nedenle sizler için bir liste oluşturduk. Dilerseniz bu cevizin faydalarına bir göz atalım.

brezilya cevizi

Kansere Karşı Korur

İçerdiği yüksek miktarda selenyum sayesinde antioksidan etkisi göstererek vücudu serbest radikallere karşı korur. Bu sayede kansere karşı ciddi bir koruma sağlar. Eğer hali hazırda kanser mevcutsa, kanserli hücrelerle savaşarak kanseri yenme konusunda yardımcı oluyor.

amazon cevizi

Kalp Krizi Riskini Azaltır

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre Brezilya cevizi tüketmek, kötü kolesterolü neredeyse %25 oranda düşürüyor. Brezilya cevizinin içerisinde barındırdığı iyi kolesterol olarak da bilinen Omega-3 yağ asitleri kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı oluyor. Ayrıca içerisindeki selenyum sayesinde, kandaki pıhtılaşmayı azalttığı için, inme ve kalp krizi riskini oldukça düşürüyor.

brezilya cevizi nedir

Brezilya Cevizi İltihaplanmayı Önler

Amazon cevizi (Brezilya cevizi), içerisinde barındırdığı elajik asit sayesinde yüksek anti-enflamatuar etkisi gösterir. Bu sayede iltihaplanmalara karşı ciddi bir şekilde savaşır. Aynı şekilde selenyum da iltihaplanmalara karşı etkili bir besindir.

brezilya cevizi kullananlar

Zayıflamaya Yardımcıdır

İçerisinde barındırdığı arjinin aminoasidi sayesinde vücudun enerji tüketimini arttırır. Vücudun enerjisinin artması ve selenyumun da metabolizma hızlandırıcı etkisiyle hızlı bir şekilde kilo vermeye başlarsınız. Besin değerlerine bakıldığına 100 gramında 4 gram karbonhidrat olduğu için kilo kontrolünü kolaylaştırır. Brezilca cevizi içerisinde barındırdığı yüksek lif kaynağı sayesinde gün içerisinde tokluk hissi de verir.

brezilya cevizi nerede satılır

Cildin Yaşlanmasını Önler

Amazon cevizi, içerdiği selenyum, omega 3 yağ asidi, C ve E vitamini sayesinde cildinizi güzelleştirir. Selenyumun ürettiği en önemli antioksidan maddelerden olan glutatyon sayesinde cilde zarar veren serbest radikaller etkisiz kalır. Bu sayede cildinizde bulunan kızarıklıklar ve iltihaplar da giderilir.

Testosteron artırır

Brezilya cevizi, yüksek selenyum içeriği ile, genellikle bir testosteron superfood denir . Journal of Urology’de yayınlanan bir araştırmaya göre, diyet selenyum sperm kalitesini, hareketliliğini ve hacmini geliştirmeye yardımcı olabilir. Bu da, erkeklerde testosteron seviyeleri ile bağlantılıdır, testosteron düzeyi yükselir, sperm sayısı artar. Bu özelliklerinden dolayı vücut geliştirmeyle ilgilenen sporcuların tüketmesi önerilir.

Cevizlerdeki bir amino asit olan L-arginin ağırlıklı olarak, erkek kellik tedavisinde, parlak, kalın tüylerin büyümesinde yardımcı olduğu için kullanılır. Brezilya cevizi ayrıca saçları parlak ve sağlıklı yapar. Ayrıca kırılmaya daha az eğilimli hale getiren omega 3’ler, E vitamini ve selenyum barındırır.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 5 / 5. Toplam oy sayısı: 1

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu