Beslenme

Beyaz Ekmek Kaç Kalori? Ekmek Kilo Aldırır Mı?

Ekmek sofralarımızda vazgeçemediğimiz besinlerden bir tanesi. Sabahları fırından alınan sıcak ekmeğin ucunu koparıp yemeyenimiz yoktur herhalde. Özellikle beyaz ekmek, en çok tüketilen ekmeklerin başında geliyor. Peki beyaz ekmek ile çavdar, tam buğday ve köy ekmeği arasında ne kadar kalori farkı var? Hangi ekmeği tüketmeliyiz? 

Genellikle kimse sorsanız ekmeğin en büyük diyet düşmanı olduğunu, kesinlikle kilo yaptığını söyler, ancak durum düşündüğünüz gibi değil. Ekmek kilo aldırabilir, ancak fazla tüketilirse. Eğer siz günde 1 dilim veya 2 dilim ekmek tüketiyorsanız bu size kilo aldırmaz. Hatta hangi ekmeği tükettiğinize bağlı olarak kilo vermeniz konusunda yardımcı bile olabilir.

Diyet yaparken hangi ekmeği tercih etmeliyim?

Diyet yaparken veya günlük beslenme programlarınızda hangi ekmeği tercih edeceğiniz biraz da sizin damak zevkinize bağlı. Tekrarlamakta fayda var, fazla tüketmemek koşuluyla ekmeği tüketmenizde bir sakınca yok çünkü çok yüksek kalori değerine sahip bir besin değil. Bu nedenle siz hangi ekmeği seviyorsanız, o ekmeği tercih edebilirsiniz.

Beyaz ekmek tercih ederken şunu göz önünde bulundurarak tercihinizi yapın: Beyaz ekmek çabuk acıktırır çünkü glisemik indeksi yüksek bir karbonhidrattır. Beyaz ekmek yemeyin denmesinin altında yatan asıl neden budur. Beyaz ekmeğin glisemik indeksi yüksek olduğu için, tüketildikten 1 saat sonra tekrardan açlık hissi başlayacaktır ve tekrar yemek yeme isteği oluşacaktır. Bu nedenle tam buğday veya çavdar ekmeği tercih etmenizi öneriyoruz. Hem karnınız acıkmamış olur, hem daha düşük kalorili beslenmiş olursunuz.

Hangi Ekmek Kaç Kalori?

Bakıldığında çoğu ekmeğin kalori değeri birbirine oldukça yakın, tek fark glisemik indeks değerleri. Bu nedenle beyaz ekmekten ziyade tam buğday veya çavdar ekmeği tüketmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Yine de merak edenler için her ekmeğin kalori değeri aşağıdaki gibidir.

Tam buğday ekmeği kaç kalori 

1 ince dilim tam buğday ekmeği (25 gr): 64 kalori
1 bütün tam buğday ekmeği (300 gr): 770 kalori

Çavdar ekmeği kaç kalori

1 ince dilim çavdar ekmeği (30 gr): 63 kalori
1 bütün çavdar ekmeği (350gr): 739 kalori

Beyaz ekmek kaç kalori

 1 ince dilim beyaz ekmek (25 gr): 64 kalori
1 bütün beyaz ekmek (300 gr): 768 kalori

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 5 / 5. Toplam oy sayısı: 1

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu