BeslenmeDiyet

Berna Laçin Gaps Diyeti Nedir? Örnek Diyet Listesi

Berna Laçin Gaps diyeti uygulayarak bağırsak problemlerinden kurtulmasının yanı sıra 8 kilo da zayıfladı. Berna Laçin ile beraber GAPS diyeti de bir anda gündem oldu. Eğer Berna Laçin bu konu ile ilgili yaşadığı tecrübeyi paylaşmamış olsaydı belki de şu anda hiçbirimiz GAPS ile ilgili hiçbir şey duymamış ve bilmiyor olacaktık. GAPS, normalde bağırsak problemi olanların uyguladığı bir diyet olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle bu diyeti uygulamadan önce iyice anlamanız ve mümkünse doktorunuza danışmanız gerekiyor.

Diyetik.com ekibi olarak hem sağlık problemlerini gideren hem de 8 kilo kadar zayıflamanıza olanak sağlayan bu diyeti araştırdık ve herkesin bu bilgilere sahip olması gerektiğini düşündüğümüzden sizinle paylaşmaya karar verdik. Berna Laçin’in paylaştığı bilgileri ve yurtdışında yapılan araştırmaları tek tek gezerek sizler için güzel bir rehber hazırladığımızı düşünüyoruz. GAPS diyeti nedir, kimler uygulamalı, yapanların yorumları sorularınızın cevabına geçme vakti geldi. Keyifli okumalar diliyoruz.

Berna Laçin GAPS Diyeti Nedir?

berna laçin gaps diyeti

GAPS, ingilizce “Gut and Psychology Syndrome” cümlesinin kısaltılmışı olarak kullanılıyor. Diyetin temelinde ülser, hasar görmüş ve sızıntılı bağırsak problemlerinin önüne geçmek yatıyor. Diyetin içerisinde bulunan besinlerin çoğu bağırsak duvarındaki yaraları ve epitel dokuyu iyileştirmek üzere eklenmiş. Bu nedenle duyduğunuz çoğu diyete göre biraz daha farklılıklar gösteriyor. Öncelikle GAPS diyeti diğer diyetlere göre uzun sürüyor çünkü içerisinde tam olarak 3 aşama barındırıyor. Bu üç aşama süresince bağırsaklarda bulunan toksinlerin kana karışmasını engelliyor ve bununla birlikte bağırsaklarda bulunan hasarları giderip sağlıklı bir sindirim sistemine kavuşmanızı sağlıyor.

Berna Laçin GAPS diyeti uygularken Dr. Gökhan Özışık denetiminde diyetisyen Yeşim Temel Özcan ile beraber hareket ettiğini söylüyor. Geçirgen bağırsak sendromu problemini gidermek için başladığı GAPS diyetinde sağlıklı beslenme sayesinde 8 kilo da zayıfladığını söylüyor. Bu diyetin diğer diyetlerle karıştırılmaması gerektiğini ve tüketilen besinlerde bir ölçüt bulunmadığını da belirtiyor. Bir kibrit kutusu peynir, 6-7 adet zeytin gibi kısıtlamalar olmadan düzenli bir şekilde beslenebileceğinizi söylüyor. Dilerseniz GAPS diyeti nasıl yapılır biraz da ondan bahsedelim.

GAPS Diyeti Nasıl Yapılır?

gaps diyeti

Berna Laçin’in de uyguladığı GAPS diyetinde üç ayrı aşama uygulanıyor. Diyete hazırlanmak için giriş diyeti, tam olarak uygulama için diyetin kendisi ve sonrasında çıkış için de bir diyet uygulanıyor. İlk haftalarda bağırsaktaki yıpranmaların giderilmesi için bazı besinlerin tüketilmesi kesinlikle yasak. İkinci ve üçüncü aşamada ise bu besinleri de yavaş yavaş tüketmeye başlayabiliyoruz. Şimdi dilerseniz diyetin nasıl uygulanması gerektiğine ve GAPS diyeti yasaklar ve yenilecekler listesine geçelim.

Giriş Diyeti

GAPS’a giriş diyetinde öncelik bağırsak yıpranmalarını ve kişide oluşan psikolojik sorunları gidermek. Bu nedenle vitamin, mineral ve yağ ağırlıklı bir besin listesinden oluşuyor. Bu aşama ikinci aşamaya göre oldukça kısa sürüyor. Asıl amaç bünyenin yapılacak diyete alışması ve her türlü bağırsak rahatsızlığından kurtulup, bununla bağlantılı olan psikolojik problemlerin de giderilmesi.

Tam GAPS Diyeti

Diyetin asıl noktası diyebileceğimiz orta aşamada hastalığın durumuna göre süre uzayıp kısalabiliyor. Bu süreç 1 yıl ile 3 yıl arasında sürebiliyor. Bağırsakta oluşan yırtılma, ülser, geçirgen bağırsak sendromu gibi ciddi rahatsızlıkların tam anlamıyla giderildiği bu aşamada, giriş aşamasında vücudun yenilen besinlere verdiği tepkiye göre bir beslenme programı oluşturulup o şekilde devam ediliyor. Tabi ki bütün bu işlemleri eğer bir bağırsak problemi yaşıyorsanız doktorunuzla birlikte devam ettirmeniz gerekiyor.

Çıkış Diyeti

İkinci aşamada istenilen sonuç elde edildikten, hasta bağırsak ile ilgili problemlerini atlattıktan sonra çıkış diyetine geçiliyor. Bu süreçte vücudu normal besinlere yavaş yavaş alıştırmayla geçiyor. Hasta tam anlamıyla sağlıklı bir hayata devam edebilmek için çıkış diyetini de uyguladıktan sonra GAPS diyeti tamamıyla son buluyor.

GAPS Diyetinde Yenmemesi Gerekenler

gaps diyeti yasaklar

Bu diyette yiyemeyeceğiniz bir çok şey olduğundan bahsetmiştik. Zarar gören bağırsak duvarlarını onarabilmek için bazı besinlerden uzak durulması gerekiyor. Ağırlıklı olarak bu duvarları onarabilecek vitamin ve mineralleri içeren besinlerle beslenerek hem fizyolojik hem de psikolojik bütün etkilerden kurtulmak amaçlanıyor. GAPS Diyeti yasaklar listesini şu şekilde listeleyebiliriz;

 • Tahıl içeren tüm gıdalar: Beyaz ekmek, çavdar, kepek, yulaf hatta ve hatta kinoa da dahil tüm tahıl grubundan uzak durulması gerekiyor. Özellikle giriş aşamasında içerisinde lectin barındıran bu tahıllı gıdalar yasaklı listesinde bulunuyor. Diyetin giriş aşaması bittikten sonra yani yaklaşık olarak 2 ay sonra çok az miktarda karabuğday ekmeği yenilebiliyor. Yavaş yavaş kinoa da yemeye başlayabiliyorsunuz.
 • Süt ve süt ürünleri: Peynir, süt, yoğurt, kefir gibi aklınıza gelebilecek her türlü süt ve süt ürünü giriş aşamasında kesinlikle yenmemesi gereken gıdalar grubunda bulunuyor. Giriş aşaması bittikten sonra ev yapımı doğal yoğurt, kefir, peynir gibi gıdalar tüketilebiliyor.
 • Baklagiller: Kurufasulye, nohut, mercimek gibi aklınıza gelebilecek bütün baklagiller de yasaklı listesinde. Yine ilk giriş aşamasında bu ürünleri hiçbir şekilde tüketmeyeceksiniz ancak ikinci aşamaya geçildiğinde uzun ıslatma yöntemiyle tüketebileceksiniz. En az iki gün suda beklettikten sonra tüketmeye özen gösterin yoksa baklagiller içerisinde barındırdığı lectin yüzünden bağırsaklarınıza tekrardan zarar verebilir.

GAPS Diyetinde Yenilebilecek Besinler

gaps diyeti yenilecekler listesi

Yasaklı listesinde lectin içeren çoğu besinin tüketilmesinin yasak olduğunu söylemiştik. E peki bu diyette ne yenilecek diye soruyorsanız hemen onlardan da bahsedelim.

 • Kırmızı et, tavuk eti, balık eti
 • Yumurta
 • Zeytin
 • Çay, kahve
 • Kuru yemişler (ceviz, badem harici yememeye özen gösterin)
 • Her türlü yeşil sebze (Sebzelerin mevsiminde olmasına özen gösterin)
 • Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı
 • Avokado
 • Badem unu

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 3.7 / 5. Toplam oy sayısı: 107

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu