Doğal Takviyeler

Aronya Çayı ile Zayıflamak Mümkün mü?

Yakın zamanda literatürümüze giren bitkilerden birisi de aronya çayı. Son zamanlarda bitkilerden sağlık ve şifa bulma konusunda önemli gelişmeler yaşanıyor. Aronya çayı aslında özellikle kansere karşı koruyucu etkisi ile biliniyordu. Ama sonra zamanlarda kilo vermeye katkıda bulunma ve yaşlanma belirtilerini geciktirme gibi faydaları olduğu da saptandı. Gelin bu çayı biraz daha yakından tanıyalım.

Aronyanın Faydaları

Şerbetini ve reçelini yapabileceğiniz ya da çay olarak tüketebileceğiniz aronya meyvesinin çok sayıda faydası var;

  • Aronya meyvesi aktioksidan olarak etkili.
  • Kansere, kalp ve damar rahatsızlıkları ve karaciğer hastalıklarına karşı koruyucu
  • Serbest radikalleri emebiliyor.

Özellikle serbest radikaller emme kapasitesi açısından üzümgiller ailesinin en kral ve süper meyvesi olarak aronya bitkisi çok önemli. Serbest radikaller kanser gibi hastalıklar ya da vücudumuzun kilo almasına neden olan zararlı maddeler gibi pek çok şeyi kapsıyor. Bunlarla mücadele eden meyveler de belirli bir ORAC değeri bulunuyor. İşte bu değer açısından en zengin meyvelerden birisi de aronya bitkisi.

Son zamanlarda bu meyveyle ilgili araştırmalar yapılmış ve halen devam ediyor. Bu araştırmalar sonucunda bu meyvenin içeriğinin kandaki kolesterol oranının düşmesine de katkı yaptığı anlaşılmış. 

Ayrıca kolon kanseri, kalp ve kardiyovasküler hastalıklar, bazı mide rahatsızlıkları ve ülserler ve de Alzheimer gibi beyin rahatsızlıklarına karşı koruyucu olduğu da belirlenmiş. Peki, bu kadar etkili ve koruyucu bir meyve kilo alımını nasıl önlüyor? Ya da kilo verme konusunda nasıl yardımcı oluyor?

Aronya Meyvesi Yaşlanmayı Önlüyor

Yaşımız ilerledikçe vücudumuz elastikiyetini kaybeder ve kilo almaya daha çok meyilli hale gelir. Hyalüronik sit ve kolajen vücudumuzun yaşlandıkça kaybettiği maddeler. Ki bu maddeler genç ve diri kalmamız için etkili. 

İşte aronya meyvesi bu maddelere zarar veren ve onların azalmasına neden olan zararlı maddelerle mücadele konusunda eşi benzeri olmayan bir savaşçı. Kılcal damarların çalışmasına da katkıda bulunduğu için kan dolaşımının hızının korunmasına yardımcı oluyor. Bu da bizim vücudumuzun gençleşmesinde etkili. 

Cildin su kaybetmesi, sarkması ve göz kapağı şişmesi gibi sorunların da önüne geçer. Kilo kontrolü ile antioksidanlar arasında dengeleyici bir ilişki olduğu biliniyor. Aronya çayı yaşlanmayı geciktiren antioksidanlar açısından tam bir servet değeri taşıyor. Bu açıdan da kilo vermeye yardımcı oluyor.

UVB Işınlarının Zararlı Etkilerini Azaltıyor

Aronya meyvesinin bir diğer katkısı vücudu UVB ışınlarının zararlı etkilerinden kurtarması. Kan dolaşımı üzerinde etkili olan bu meyve proantosiyadin adlı bir madde açısından da çok zengin. Bu madde suda eriyebiliyor ve C vitamini katalize edilmesine katkıda bulunuyor. Bu da metabolizmanın hızlanmasını sağlıyor. Öte yandan vücutta bulunan kolajen liflerine yapışan bu madde kan damarının daha elastik olmasını sağlıyor. Vücudun savunma sistemine zarar veren UVB ışınlarına karşı da koruma sağlıyor. Bütün bu etkileri sayesinde vücuda hem toparlanma ve hastalıklara karşı güçlenme hem de kilo alımını engelleyip kilo verme hızını arttırma açısından yardımcı oluyor.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.2 / 5. Toplam oy sayısı: 168

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu