«
  1. Ana sayfa
  2. Diyet
  3. Akdeniz Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Akdeniz Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Kilo vermek isteyen kişilerin oldukça merak ettiği Akdeniz diyeti sağlıklı bir şekilde zayıflama imkanı sağlar. Aynı zamanda hastalıkları önleyerek, tedavi eder. Oldukça merak edilen Akdeniz diyeti nedir? Nasıl yapılır sorularının cevapları aşağıda yer almaktadır. Akdeniz diyeti, oldukça sağlıklı bir yaşam biçimidir. Akdeniz diyetine bu ismin verilmesi Ege ve Akdeniz bölgelerindeki besinlerin tüketilmesi ile alakalıdır. Aynı zamanda Akdeniz diyeti, İtalya ve Yunanistan Girit Bölgesi’nin güneyinde yaşamakta olan halkın beslenme alışkanlıklarını da içermektedir.

Akdeniz Diyeti Nedir

Akdeniz Diyeti İçeriği

Tereyağı, zeytinyağı ve kanola yağı vb. sağlıklı yağlar, ayda birkaç defa kırmızı et tüketme, haftada en az iki defa balık ve kümes hayvanları yeme, gıdaların tatlandırılması için tuz yerine ot ve baharat kullanmaktır. Aynı zamanda düzenli olarak egzersiz yapılması ve isteğe bağlı olarak az miktarda kırmızı şarap içilmesidir.

Akdeniz Diyetinin Faydaları

Akdeniz’in kıyı ülkelerinde olan insanların yaşam kalitelerinin daha yüksek olduğu fark edildiği zaman bu beslenme sistemi yaygınlaşmıştır. Araştırmalara göre Akdeniz diyetinin insan sağlığı açısından oldukça faydası vardır. Bu diyette doymamış yağ asitlerinin fazla olması, antioksidan kaynaklarının tüketilmesi ve lif içeriğinin fazla olması başta beyin sağlığı olmak üzere birçok yönden faydası bulunur. Alzheimer’dan korunmayı sağlar. Kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Kalp ve damar sağlığına da iyi gelir. Kalp krizi riskini azaltarak, damar tıkanıklığına engel olur.

Akdeniz Diyeti İçeriği

Akdeniz Diyeti Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akdeniz diyeti yapılırken kahve, kola ve çay vb. kafeinli içeceklerin aç olarak içilmemesi gerekir. Yapay tatlandırıcılı besinlerden uzak durulması gerekir. Bol miktarda balık tüketilmelidir. Beyaz un, mısır, patates ve pirinç tüketilmemesi gerekir. Bol bol su içilmesi gerekir. Ayrıca maden suyu da tüketilebilir. Kızartmadan uzak durulmalı, buharda veya ızgarada pişen gıdalar tüketilmelidir.

Ekmek ve kurubaklagil aynı öğün içinde tüketilmemelidir. Bol miktarda sarımsak ve soğan tüketilmesi gerekir. Kepekli ve çavdar ekmeği tüketilmelidir. Meyve olarak da üzüm, dut, hurma, muz, kavun ve incir tüketilebilir. Akdeniz diyetinde 3 ana ve 3 ara öğün ile beslenilmelidir.

Yorumlar

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan / 5. Toplam oy sayısı:

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Ebru Şahiner Hakkında

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.