Diyet

16 Saatlik Diyet Nedir? Nasıl Yapılır? Ne Tüketilmelidir?

8 saat yemek, 16 saat aç kalma prensibine dayanan diyet şekli, aralıklı oruç diyetinin bir türü olarak bilinmektedir. Mideyi dinlendirme esasına dayalı olan diyet şekli son zamanlarda oldukça popüler diyetler arasında yer alıyor. Kilo vermek isteyen ya da sağlıklı yaşamak isteyenler için uzmanlar tarafından da önerilen 16 saatlik diyet nedir? Nasıl yapılır soruları merak konusudur. Mantık olarak gün belli saatlerinde yemek yeme dolayısıyla kalan saatlerde hiçbir şey yemektir.

16 Saatlik Diyet

Yemeye ayrılan vaktin günün her saatine bölmek yerine sadece 8 saat ile sınırlandıran beslenme şekline 16 saatlik diyet denir. Aralıklı oruç çeşidinden olan diyete, 8 saat diyeti de denmektedir. Diyetin temelinde yenilen besinleri değil, yemek yenen zamanı kısıtlayan bir diyet şeklidir. 8 saat boyunca istenilen her şeyi yeme özgürlüğü sunan diyette, yeme süresi dolduktan sonra 16 saat hiç bir şey yenmemektedir.

16 Saatlik Diyet İle Nasıl Kilo Verilir?

24 saatlik zaman diliminin 8 saatini yiyerek diğer 16 saatini aç kalarak yapılan diyet ile kilo vermek mümkündür. Ünlü oyuncu ve sanatçıların da uyguladığı diyet şekli ile 3 haftada 15 kilo verildiği magazin haberlerinde yer almıştır. 16 saat oruç tutarmış gibi aç kalan vücut, bu süre içinde dinlenmektedir. Özellikle mide, bağırsak ve sindirime yardımcı organlar bu 16 saat içerisine dinlenip kendini onarmaktadır. Aç kalan vücut depo karbonhidratları yakıp kendisi için enerji üretmektedir. Diyetin devam etmesi ile depo yağların yakınına da başlanmaktadır. Bu süreç sonunda hızlı bir şekilde kilo verilmektedir.

16 Saatlik Diyet Nasıl Yapılır?

16 saatlik diyetin, şok diyetler gibi bir diyet listesi yoktur. Bu diyette her şey istenilen miktarda yiyip içilebiliyor. Tabii bu 8 saatlik süre zarfına sığdırılmalıdır. Takip eden 16 saat boyunca tek bir lokma dahi tüketilmemelidir. Saat aralıklarını kişi kendine göre belirleyebilir. Fakat örnek vermek gerekirse; saat 08.00 – 16.00 arasında yemek yemek serbest ise saat 16.00 – 08.00 arası aç kalınabilir. Her yiyeceğin serbest olduğu diyet şeklinde sebze, meyve, lifli gıdalar, tahıllar ve sağlıklı proteinler yer alırsa daha hızlı kilo verme sağlanabilir. Ayrıca gün içinde bolca su içmeye de özen gösterilmelidir.

Diyet İle Birlikte Yapılabilecek Egzersizler

Egzersiz 1 – Yukarı V Hareketi (V Ups)

Bu hareketlere başlamadan önce yere egzersiz matı veya yumuşak bir havlu sermeniz sizin için iyi olacaktır. Havlumuzu serdikten sonra yapmamız gereken ilk iş, sırt üstü yere uzanmak. Yere uzanıp, kollarımızı yere paralel bir şekilde kafamızın yanına doğru uzatıyoruz. Ayaklarımızın arasındaki mesafeyi en aza indiriyoruz, mümkünse tamamen kapalı konumda da olabilir. Sonrasında yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi vücudumuzun üst bölgesini ileri ve yukarı bir hareketle ayaklarımızı da tam tersi kendimize çekerek, ayakları ve elleri birbirine yaklaştırmaya çalışıyoruz. Hareketi 10 kere tekrar etmeniz gerekiyor.

Egzersiz 2 – Russian Twist Hareketi

Russian twist hareketi bel bölgesindeki yağlanmaları gidermek için evde uygulanabilecek en güzel harekettir. Hareketi uygulamak için öncelikle oturur pozisyona gelip ayaklarımızı dizden kendimize doğru çekiyoruz ayaklar birbirine yakın ve havada kalacak. Sırtımızı hafif bir eğimle geriye atıyoruz. Bu şekilde pozisyonumuzu “V” haline getirdikten sonra, sağa ve sola dönme hareketlerini uyguluyoruz. Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi hareket aslına kolay gözüküyor ancak uygularken kasılmaları hissedebileceksiniz. Sizin ağırlık kullanmanıza gerek yok ancak elinize yastık veya küçük bir top almanız hareketi yaparken size kolaylık sağlayacaktır. Russian twist hareketini de 10 kere sağa 10 kere sola olacak şekilde toplamda 20 kere yapmanız gerekiyor.

Kekreyemiş Tozu

Egzersiz 3 – Flutter Kicks Hareketi

Flutter kicks hareketi ile alt karın bölgesini hedef alabilirsiniz. Yere sırt üstü uzandıktan sonra ellerinizi iki yana paralel bir şekilde koyuyorsunuz. Ayaklarınızı birleştirdikten sonra hafif bir şekilde yukarı kaldırıyoruz. Yerle ayakların arasındaki mesafe çok çok fazla olmamalı. Sonra ayakları bir sağ bir sol şeklinde yukarı aşağı hareket ettiriyoruz. Bu hareketi yaklaşık olarak 30 saniye yapmanız gerekiyor.

Egzersiz 4 – Köprü Hareketi (Glute Bridge)

Köprü egzersizi göbek eritmenin yanı sıra popo kaldırma hareketi olarak da uygulanmaktadır. Daha şekilli bir popo ve daha zayıf bir karın bölgesi istiyorsanız egzersiz programlarınıza bu hareketi de ekleyebilirsiniz. Hareketi uygulamak için yere sırt üstü bir şekilde uzanıyoruz ve kollarımızı yine yere paralel gelecek şekilde vücudumuzun yan tarafına koyuyoruz. Ağırlık merkezini ayak ve omuzlara verecek şekilde popo kısmını yukarı kaldırıyoruz. Popo yukarıdayken 1-2 saniye bu şekilde bekleyip, sonrasına popo kısmını tekrar yere indiriyoruz. Bu şekilde popoyu yukarı ve aşağı 10 kere hareket ettiriyoruz.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.1 / 5. Toplam oy sayısı: 158

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı