«
  1. Ana sayfa
  2. Diyet
  3. 16 Saatlik Diyet Nedir? Nasıl Yapılır? Ne Tüketilmelidir?

16 Saatlik Diyet Nedir? Nasıl Yapılır? Ne Tüketilmelidir?

8 saat yemek, 16 saat aç kalma prensibine dayanan diyet şekli, aralıklı oruç diyetinin bir türü olarak bilinmektedir. Mideyi dinlendirme esasına dayalı olan diyet şekli son zamanlarda oldukça popüler diyetler arasında yer alıyor. Kilo vermek isteyen ya da sağlıklı yaşamak isteyenler için uzmanlar tarafından da önerilen 16 saatlik diyet nedir? Nasıl yapılır soruları merak konusudur. Mantık olarak gün belli saatlerinde yemek yeme dolayısıyla kalan saatlerde hiçbir şey yemektir.

16 Saatlik Diyet

Yemeye ayrılan vaktin günün her saatine bölmek yerine sadece 8 saat ile sınırlandıran beslenme şekline 16 saatlik diyet denir. Aralıklı oruç çeşidinden olan diyete, 8 saat diyeti de denmektedir. Diyetin temelinde yenilen besinleri değil, yemek yenen zamanı kısıtlayan bir diyet şeklidir. 8 saat boyunca istenilen her şeyi yeme özgürlüğü sunan diyette, yeme süresi dolduktan sonra 16 saat hiç bir şey yenmemektedir.

16 Saatlik Diyet İle Nasıl Kilo Verilir?

24 saatlik zaman diliminin 8 saatini yiyerek diğer 16 saatini aç kalarak yapılan diyet ile kilo vermek mümkündür. Ünlü oyuncu ve sanatçıların da uyguladığı diyet şekli ile 3 haftada 15 kilo verildiği magazin haberlerinde yer almıştır. 16 saat oruç tutarmış gibi aç kalan vücut, bu süre içinde dinlenmektedir. Özellikle mide, bağırsak ve sindirime yardımcı organlar bu 16 saat içerisine dinlenip kendini onarmaktadır. Aç kalan vücut depo karbonhidratları yakıp kendisi için enerji üretmektedir. Diyetin devam etmesi ile depo yağların yakınına da başlanmaktadır. Bu süreç sonunda hızlı bir şekilde kilo verilmektedir.

16 Saatlik Diyet Nasıl Yapılır?

16 saatlik diyetin, şok diyetler gibi bir diyet listesi yoktur. Bu diyette her şey istenilen miktarda yiyip içilebiliyor. Tabii bu 8 saatlik süre zarfına sığdırılmalıdır. Takip eden 16 saat boyunca tek bir lokma dahi tüketilmemelidir. Saat aralıklarını kişi kendine göre belirleyebilir. Fakat örnek vermek gerekirse; saat 08.00 – 16.00 arasında yemek yemek serbest ise saat 16.00 – 08.00 arası aç kalınabilir. Her yiyeceğin serbest olduğu diyet şeklinde sebze, meyve, lifli gıdalar, tahıllar ve sağlıklı proteinler yer alırsa daha hızlı kilo verme sağlanabilir. Ayrıca gün içinde bolca su içmeye de özen gösterilmelidir.

Yorumlar

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan / 5. Toplam oy sayısı:

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Ebru Şahiner Hakkında

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.