Diyet

0 Kan Grubu Diyeti Nasıl Yapılır? Öneriler

Kişiye özel diyet programları arasında en çok tercih edilen ve inanılarak yapılan diyet kan gurubuna göre yapılan diyettir. Fiziki fonksiyonlar kişinin metabolizması ile alakalı sistemleri oluşturur. Bu farklılıklar göz önüne alınarak hazırlanan diyet programları olumlu etkiler gösterir. Çünkü her metabolizma aynı şekilde işlevselliğe sahip değildir. İnsanların kan gurupları bilimsel araştırmalar sonucu A, B, AB ve 0 olarak tanımlanmıştır. Bu kan gurupları içerisinde yer alan 0 kan grubu diyeti nasıl yapılır? Öneriler yazının devamında.

0 kan grubu diyet önerisi

Kan Grubu Nedir?

Kan grubu uluslararası arenada kabul edilen resmi bir sınıflandırma yöntemidir. Her insanın kanındaki antikorlar doğrultusunda kanın özelliğini belirten kan grubu sağlık sektöründeki en önemli verilerden biridir. Bu nedenle askerlerin, polislerin üniformalarında veya kimliklerinde muhakkak kan grubu göstergesi bulunmaktadır. Ayrıca hem özel sektörde hem de devlette çalışanların personel kartlarında veya Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartlarında kan grubu açıkça belirtilmektedir. Kan grubunun belli olması kişi için kritik önemdedir. Çünkü yaşanacak bir kaza veya ihtiyaç anında müdahale etmeden önce zaman kaybebetmemek adına kişinin kan grubunun bilinmesi gerekmektedir.

Kan Grubu Nereden Öğrenilir?

Türkiye’deki milyonlarca kişi kan grubunu bilmektedir. Ancak bilmeyenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur. Yaşlılar, çocuklar, gençler arasında pek çok kişi bu bilgiye sahip değildir. Bu nedenle pek çok kişi kan gruplarını nasıl öğreneceklerini araştırmaktadır. Kan grubunu öğrenmek isteyenler kendilerine en yakın sağlık kuruluşlarına başvuru yapabilir. Türkiye’nin dört bir yanında bulunan aile hekimleri bu noktada başvurulması gereken ilk adrestir. Ayrıca özel ve devlet hastaneleri, kan merkezleri, kızılay şubeleri de kan grubunuzu öğrenebileceğiniz adresler arasındadır. 

Nasıl Yapılmalı

Kan gurubuna göre diyet programı yapacak kişiler bunu bir uzman desteği ile yapmalıdır. Uzman tarafından 0 Kan grubuna göre hazırlanan bir beslenme diyetin başlangıç çalışmasıdır. 0 kan gurubu içerisinde yer alan yasaklı besinlerden uzak durmak diyetin başarılı olması açısından önemlidir. 0 Kan gurubunun ana eksik besin maddesi iyottur. Metabolizmayı yavaşlatan, vücut tiroid hormonu için gerekli iyot az üretildiği için bu açığı iyot yüklemesi yapılarak gidermek ve iyot sayesinde yenilen besinlerin yakılmasını sağlamak bu diyetin amacıdır.

Ayrıca sıfır kan gurubundaki kişiler de mide asidi metabolizmanın yavaş çalışması nedeniyle fazla asit biriktirir. Kırmızı et tüketimi için uygun olan bu asit kırmızı et tüketildiği takdirde dengelenir.

Tüketilmesi Gereken Besinler

  • Deniz ürünleri iyot bakımından zengindir.
  • Karaciğer
  • Kırmızı et
  • İyotlu tuz
  • Sıvı yağlar (zeytinyağı, çiçek yağı, fındık yağı)
  • Yeşil yapraklı sebzeler (Brokoli, ıspanak)
  • Meyve (karpuz, üzüm, kiraz, incir)
  • Bu diyeti yapacakların tüketeceği besinlerdir.

Süt ve yumurta bu kan gurubunda olanların yapacağı diyette kesinlikle uzak durulması gereken besinlerdir. Tahıl ürünleri, taneli meyve ve glutenli ekmek tüketimi bu diyet için kısıtlı besinler gurubuna girer.

Kekreyemiş Tozu
0 kan grubu neler tüketmeli

Öneriler

Popüler diyetler arasında yer alan ve diyetisyenlerin uygulamaları dikkate alınarak yapılan 0 kan grubuna göre diyet programında dikkat edilmesi gereken öneriler;

Sağlıklı yaşam için kan gurupları dahil, yapılacak her diyet programında bir uzman diyetisyenden destek alınmalıdır.

Sağlık sorunları dahilinde diyet yapılmalıdır.

0 kan gurubu diyeti yapacaklar, protein bakımından zengin besinleri tüketmelidir.

0 Kan gurubu diyeti yapacaklar karbonhidrat tüketiminden uzak durmalıdır.

Her diyet programında önerilen işlenmiş gıda, gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır.

Metabolizmayı çalıştıracak ve mide alkalisini dengeleyecek su tüketimine önem vermelidir.

Kan gurubuna göre yapılacak diyetin bilimsel bir kanıtı yoktur. Bu bilgi ışığında diyet yapılması faydalı olacaktır.

Metabolizmayı hareket ettirecek sportif aktiviteler bu diyette de önemlidir.

0 kan grubu oldukça nadir rastlanan bir türdür. Kan grupları vücutların işleyişlerini etkilemektedir. Metabolizma vücudun kan pompalaması ile eşit orantılıdır. Kanın içerisinde ki belirli değerlerin de farklılık göstermesi bilinmektedir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.1 / 5. Toplam oy sayısı: 107

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Ebru Şahiner

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümü mezunuyum. Teori ve Pratikte Diyetetik Yaklaşımlar Eğitimi aldım. Beslenme programları, obezite ile mücadele, diyabet hastalığı tedavisi üzerine çalışmalar yaptım.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı